روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب ماشین لباسشویی

9 روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب ماشین لباسشویی

گرفتگی لوله فاضلاب ماشین لباسشویی یکی از مشکلات رایجی است که می تواند باعث برگشت آب به داخل دستگاه و عدم تخلیه شود و گاها آب به بیرون از چاه سرریز می کند. با توجه به اینکه اغلب ماشین های لباسشویی در آشپزخانه قرار دارند، گرفتگی لوله فاضلاب آنها کثیف کاری زیادی را به همراه دارد. به همین دلیل تا حد امکان باید از ورود مو، پرز و هرگونه شی به داخل لوله فاضلاب جلوگیری کرد و در زمان مناسب گرفتگی آن را تشخیص داد و برطرف کرد. در ادامه نحوه تشخیص مسدود بودن لوله فاضلاب لباسشویی و روش های باز کردن آن را با ساده ترین وسایل و محلول های خانگی معرفی خواهیم کرد. با شرکت لوله بازکنی تهران سهامی همراه باشید.

گرفتگی لوله فاضلاب لباسشویی

نحوه تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب ماشین لباسشویی

شلنگ تخلیه ماشین های لباسشویی وارد چاه های فاضلاب میشود که در برخی از مواقع با لوله تخلیه سینک ظرفشویی نیز مشترک هستند. در برخی از مواقع نیز ممکن است لوله در سایر بخش های منزل از قبیل حمام قرار گرفته باشد. در هر صورت قبل از هرگونه اقدام ابتدا باید بررسی کنید که آیا لوله فاضلاب لباسشویی گرفته است یا خیر؟ چند روش برای تشخیص گرفتگی لوله تخلیه وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جمع شدن آب داخل لباسشویی

در برخی از مواقع مشاهده می کنید که تخلیه آب در لباسشویی به درستی انجام نمیشود و آب کثیف در کف آن جمع می شود. اگر اشکال از پمپ تخلیه و قطعات داخلی نباشد، بدون شک لوله فاضلاب مسدود شده است. به همین دلیل در زمان تخلیه فاضلاب لباسشویی آب مجدد به داخل دستگاه برگشت زده میشود.

سرریز شدن فاضلاب

یکی دیگر از روش های تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب ماشین لباسشویی، بررسی دهانه چاه و محل اتصال شلنگ تخلیه به آن است. ماشین لباسشویی را بدون لباس به گونه ای تنظیم کنید که ابتدا آبگیری کند و سپس تخلیه را انجام دهد. در زمان تخلیه بررسی کنید که آیا فاضلاب از چاه بلافاصله بیرون میزند یا خیر؟ اگر گرفتگی در ابتدا لوله فاضلاب باشد، بلافاصله بعد از ورود آب به داخل آن سرریز اتفاق خواهد افتاد. گرفتگی هایی که در فاصله دورتر از دهانه رخ داده اند با ریختن مقدار بیشتری آب قابل شناسایی هستند.

تخلیه نشدن آب در سینک ظرفشویی

این روش در شرایطی کاربرد دارد که لوله فاضلاب لباسشویی و سینک مشترک باشد. داخل سینک مقدار زیادی آب بریزید و بررسی کنید که آیا آب از آن پایین میرود یا خیر؟ البته از تمیز بودن و عدم گرفتگی سیفون و خرطومی زیر سینک ابتدا باید مطمئن شوید. اگر لوله فاضلاب مسدود شده باشد، آب به سختی از سینک پایین میرود و گاها اصلا تخلیه انجام نمیشود.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب لباسشویی

بعد از اینکه مطمئن شدید لوله تخلیه ماشین لباسشویی گرفته است، با روش های زیر می توانید مشکل را حل کنید:

1- تخلیه پرز و مو از چاه با قلاب فلزی

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث گرفتگی لوله فاضلاب ماشین لباسشویی میشود، تجمع مقدار زیاد مو و پرز لباس است. به همین دلیل بهتر است ابتدا قلاب فلزی را وارد چاه فاضلاب کنید و موهای تجمع یافته نزدیک دهانه لوله را به بیرون بکشید. اگر میله فلزی در دسترس دارید می توانید یک سمت آن را کمی خمیده کنید و به همین راحتی قلاب درست کنید. با باز کردن چوب لباسی های فلزی نیز می توانید قلاب درست کنید و در رفع گرفتگی لوله فاضلاب این قلاب ها کاربرد زیادی دارند.

2- با آب جوش لوله ها را بشویید

یکی از آسان ترین روش ها که البته باید با دقت زیاد انجام دهید، شستشوی داخل لوله ها با آب جوش است. شلنگ تخلیه را از دهانه لوله فاضلاب جدا کنید. سپس آب داغ را وارد لوله کنید تا شستشو را انجام دهد. دقت داشته باشید که نباید بیش از اندازه از این روش استفاده کنید. چون آب داغ چسب لوله ها را باز میکند.

3- از جوش شیرین استفاده کنید

قدرت جوش شیرین را در باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب لباسشویی و سایر لوله ها دست کم نگیرید. حدود دو تا سه قاشق جوش شیرین را داخل لوله بریزید و بعد از نیم ساعت مسیر لوله ها را با آب زیاد بشویید. چندین مرتبه این کار را انجام دهید تا لایه های رسوب روی لوله ها کاملا از بین برود.

4- از محلول جوش شیرین و سرکه استفاده کنید

در لوله فاضلاب لباسشویی مقدار زیادی از مواد شوینده و صابونی وارد میشود و به مرور در جداره های لوله ها لایه های رسوبی را تشکیل می دهند. محلول جوش شیرین و سرکه گزینه ای بسیار عالی است که اغلب این قبیل گرفتگی ها را باز می کند. روش استفاده از این ترکیب به صورت زیر است:

 • یک چهارم فنجان جوش شیرین را داخل لوله فاضلاب بریزید
 • بعد از پانزده دقیقه، یک فنجان سرکه را داخل چاه بریزید.
 • بعد از نیم ساعت این ترکیب لایه های چربی و مواد صابونی روی لوله ها را باز می کند. سپس آب داغ داخل لوله بریزید.

5- ترکیب جادویی جوش شیرین، سرکه و نمک

یکی دیگر از روش های باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب ماشین لباسشویی، استفاده از جوش شیرین، سرکه و نمک است. روش استفاده از این ترکیب به صورت زیر است:

 • نمک و جوش شیرین را با اندازه مساوی ترکیب کنید
 • سپس این ترکیب را داخل لوله فاضلاب بریزید
 • بعد از 15 دقیقه سرکه یک تا دو فنجان سرکه داخل لوله فاضلاب بریزید.
 • بعد از نیم ساعت با آب زیاد داخل لوله ها را بشویید

6- باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب لباسشویی با فنر

اگر به لوله بازکن دسترسی ندارید می توانید از فنرهای دستی برای باز کردن گرفتگی های لوله فاضلاب لباسشویی استفاده کنید. این فنرها که حدود 125 سانتی متر طول دارند را وارد چاه فاضلاب کنید و سپس به صورت دورانی آن را حرکت دهید. در زمان چرخش سر فنر به پرز و مو و هر نوع گرفتگی داخل لوله متصل شده و می توانید آنها را به بیرون بکشید.

باز کردن لوله فاضلاب لباسشویی با فنر

7- از محلول لوله بازکنی استفاده کنید

محلول های لوله بازکنی با قدرت اسیدی پایین برای بسیاری از مشکلات لوله های فاضلاب از قبیل باز کردن لوله فاضلاب حمام و آشپزخانه و غیره استفاده میشود. این محلول ها قدرت اسیدی استانداردی دارند و به لوله ها آسیب وارد نمی کنند. مقدار کمی از محلول را متناسب با نوع آن و نکات ارائه شده روی بسته بندی وارد لوله کنید و اجازه دهید تا گرفتگی ها کاملا باز شوند.
بهتر است برای استفاده از این محلول ها تهویه را روشن کنید و در و پنجره را باز بگذارید.

8- جاروبرقی مکنده آب استفاده کنید

روش کاربردی دیگری که می توان برای باز کردن لوله ها استفاده کرد، جاروبرقی های مکنده آب است. لوله جاروبرقی را در دهانه جاه قرار دهید و سعی کنید گرفتگی ها را به داخل بکشید. دقت داشته باشید که این جار.برقی ها با جاروبرقی های مورد استفاده در منزل تفاوت دارد و مخصوص مکش آب است.

9- رفع گرفتگی لوله فاضلاب با فنر برقی

در برخی از مواقع گرفتگی لوله های فاضلاب لباسشویی شدید است و با روش های بالا نمی توان آنها را برطرف کرد. بهترین گزینه استفاده از فنربرقی بلند فلزی خواهد بود که توسط لوله بازکن ها ارائه میشود. شرکت لوله بازکنی سهامی این خدمات را 24 ساعته و در 7 روز هفته بدون تعطیلی با قیمت مناسب و فوری ارائه می دهد.علاوه براین، اگر ساختمان به فاضلاب شهری متصل نیست، ممکن است تخلیه چاه نیاز باشد.

به ما امتیاز بدید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • چرا بعد استفاده از لباسشویی فاضلاب از چاه کفشور اشپزخونه بالا میزنه؟

  پاسخ
  • دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها، گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخونه س.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید