روش رفع گرفتگی سینک ظرفشویی دوقلو و یک قلو

12 روش رفع گرفتگی سینک ظرفشویی دوقلو و یک قلو

گرفتگی سینک ظرفشویی دوقلو و یک قلو یکی از چالش های همیشگی در اغلب آشپزخانه ها است که می توان با روش های ساده آن را برطرف کرد. علاوه بر روش های ارائه شده در شرکت های لوله بازکنی تهران، با محلول های خانگی و ابزارهای ساده نیز می توان این قبیل گرفتگی های چاه سینک آشپزخانه را باز کرد. در ادامه چند روش و راهکار آب گرفتگی لوله سینک ظرفشویی بسیار آسان و کاربردی را ارائه خواهیم داد.

برای گرفتگی سینک ظرفشویی چه کنیم؟

در تمام آشپزخانه ها سینک هایی برای شستشوی ظروف نصب میشود که دارای مدل های دوقلو و یک قلو و گاها سه قلو هستند. سینک به کمک لوله های سیفون به چاه فاضلاب متصل شده و از این طریق آب شستشوی ظروف از آن تخلیه میشود. بهتر است ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که چرا سینک ظرفشویی میگیرد؟ از مهم ترین دلایل گرفتگی لوله سینک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تجمع پرز و مو
 • باقی مانده تکه های مواد غذایی درون لوله سینک
 • ایجاد لایه های رسوب در لوله سینک
 • ورود چربی زیاد به داخل سینک و مسدود شدن مسیر عبور فاضلاب
 • گرفتگی سینک با تکه های دستمال کاغذی
 • گرفتگی سینک ظرفشویی با پوست تخمه و آجیل و کبریت سوخته

در اغلب با قرار دادن درپوش توری روی چاه سینک می توان از ورود این مواد به داخل آن جلوگیری کرد. از بهترین روش ها و راهکار برای باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- باز کردن گرفتگی لوله سینگ ظرفشویی با آب داغ

اگر مقدار زیادی روغن وارد سینک ظرفشویی شد، بلافاصله آب داغ بریزید تا مسیر عبور فاضلاب در لوله را شستشو دهد. علاوه براین، به صورت مرتب و بعد از چند مرتبه شستشوی ظروف بهتر است آب داغ را وارد سینک کنید. با این روش نه تنها می توان گرفتگی لوله سینک ظرفشویی دوقلو و یک قلو را باز کرد، بلکه یکی از راه های مناسب برای رفع بوی بد فاضلاب نیز به شمار می رود.

راهکار رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

2- رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با جوش شیرین و سرکه

جوش شیرین یکی از بهترین انتخاب ها برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب و لوله سینک ظرفشویی است. جوش شیرین بعد از ورود به لوله ها با سرکه واکنش برقرار نموده و تولید گرما می کند. گرمای تولید شده ذرات چربی را ذوب نموده و از این طریق گرفتگی را برطرف میشوند. طریقه باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی با جوش شیرین به صورت زیر است:

 • یک فنجان جوش شیرین را داخل چاه سینک بریزید
 • نصف فنجان سرکه سفید را داخل چاه سینک بریزید
 • درپوش سینک را روی چاه قرار دهید و حدود 15 دقیقه صبر کنید تا سرکه و جوش شیرین با هم واکنش برقرار کنند
 • در نهایت درپوش را بردارید و آب داغ را وارد سینک کنید تا لایه های رسوب باز شده را شستشو دهد.

اگر به صورت دوره ای از این ترکیب استفاده کنید، سینک به ندرت دچار گرفتگی میشود.

علت صدای قل قل فاضلاب چیست

3- طریقه باز کردن گرفتگی لوله سینک ظرفشویی با نمک و سرکه

ترکیب نمک و سرکه نیز می تواند بسیاری از گرفتگی های سینک آشپزخانه را باز کند. به اندازه یکسان نمک و سرکه را داخل سینک بریزید و درپوش را روی آن قرار دهید. بعد از حدود 15 تا 20 دقیقه آب داغ را درون لوله سینک بریزید تا مسیر را شستشو دهد. از این روش می توانید چند مرتبه پشا سر هم استفاده کنید تا تمام گرفتگی ها را باز کند.

4- از نمک و جوش شیرین استفاده کنید

یکی دیگر از روش های موثر در این زمینه، ترکیب نمک و جوش شیرین است. مقدار مساوی از نمک و جوش شیرین را داخل لوله سینک بریزید. حدود 15 دقیقه زمان لازم است تا این ترکیب لایه های چربی و رسوب های ایجاد شده در لوله سینک را باز کند. سپس آب داغ درون لوله بریزید تا کاملا گرفتگی ها را بشوره، ببره 😀

5- از مایع ظرفشویی غافل نشوید

با استفاده از مایع ظرفشویی نیز می توان گرفتگی های سینک ظرفشویی را باز کرد. البته این روش برای زمانی کاربرد دارد که لوله سینک با چربی مسدود شده باشد. مایع ظرفشویی را داخل لوله سینک بریزید و چند دقیقه اجازه دهید لایه های چربی را باز کند. سپس با آب داغ می توان مسیر لوله را شستشو داد. گرفتگی های شدید با این روش برطرف نمیشوند و بهتر است سایر راهکارها را به کار ببرید.

روش رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با مایع ظرفشویی

6- باز کردن سینک ظرفشویی با تلمبه دستی

تلمبه دستی از ابزارهای بسیار کاربردی در منزل است که می تواند بسیاری از گرفتگی های لوله ها را باز کند. کافیست تلمبه را روی دهانه لوله سینک قرار دهید و بعد از فیکس شدن چند مرتبه آن را به سمت بالا و پایین فشار دهید. با این ابزار ساده هوا وارد لوله ها شده و موادی که مسیر عبور فاضلاب را مسدود کرده اند به حرکت در می آورد. چند مرتبه بهتر است این کار را انجام دهید و همزمان آب داغ نیز وارد لوله کنید.

7- سیفون ظرفشویی را تمیز کنید

سیفون و لوله خرطومی زیر سینک به شدت مستعد گرفتگی است. تکه های مواد غذایی و پرز و مو به مرور درون سیفون انباشته شده و لایه های لجن را تشکیل می دهند. این لایه ها نه تنها باعث گرفتگی لوله سینک میشود، بلکه بوی بسیار بد و زننده ای نیز از آن به آشپزخانه منتقل می گردد. بهتر است سیفون را هر چند ماه یک مرتبه باز کنید و تمیز قطعات آن را با آب گرم شستشو دهید تا لجن و رسوب های درون آنها تمیز شود.

8- استفاده از قلاب فلزی

در برخی از مواقع گرفتگی در سیفون نیست و داخل لوله ایجاد شده است. برای حل این مشکل می توانید سیفون را باز و از لوله جدا کنید. قلاب را داخل لوله کنید و گرفتگی ها را به بیرون بکشید. این روش برای زمانی مناسب است که گرفتگی در فاصله کمی از دهانه لوله تجمع پیدا کرده باشد. اگر قلاب فلزی ندارید، چوب لباسی های فلزی را می توانید صاف کنید و یک طرف آن را شبیه به قلاب خم کنید.

باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی

9- رفع گرفتگی سینک با فنر دستی

فنرهای دستی ابزاری بسیار کاربردی برای باز کردن گرفتگی های لوله است. یک طرف فنر را وارد لوله سینک کنید و سمت دیگر را محکم با دست نگه دارید. سپس فنر را درون لوله بچرخانید تا گرفتگی های درون لوله به سر آن متصل شود و سپس آن را به بیرون بکشید.

آموزش کار با فنر دستی لوله بازکنی

10- محلول لوله بازکن استفاده کنید

محلول های لوله بازکن توسط برندهای مختلف تولید میشوند و قادر به باز کردن گرفتگی های جزئی لوله ها و سینک ظرفشویی هستند. با توجه به دستورالعمل محلول، مقدار مناسبی از آن را داخل لوله سینک بریزید و بعد از گذشت نیم ساعت، آب وارد لوله کنید. بهتر است در زمان استفاده از این محلول ها سیستم تهویه آشپزخانه روشن باشد و از دستکش استفاده کنید.

11- باز کردن سینک با نوشابه

تعجب نکنید؛ چون گاز درون نوشابه قادر به باز کردن گرفتگی های جزئی سینک است. مقداری نوشابه را درون لوله سینک بریزید و اجازه دهید تا چربی ها را تمیز کند. برای نتیجه بهتر می توانید همزمان از جوش شیرین و سرکه نیز استفاده کنید.

12- باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی با فنر برقی

در برخی از مواقع لوله سینک ظرفشویی دچار گرفتگی های شدید میشود و با فنر دستی و سایر روش های بالا نمی توان آن را باز کرد. بهترین راهکار در این شرایط، استفاده از فنر برقی است. فنربرقی توسط لوله بازکن ماهر استفاده میشود و در زمان کوتاه قادر به باز کردن بسیاری از گرفتگی های لوله هستند.

آموزش کار با دستگاه لوله بازکنی

باز کردن سینک ظرفشویی دوقلو

برای باز کردن سینک ظرفشویی دوقلو ابتدا باید روی چاه یکی از سینک ها را کاملا بپوشانید. با قرار دادن دستمال یا دست روی دهانه چاه سینک از ورود و خروج هوا به آن جلوگیری کنید. سپس تلمبه دستی را در دهانه چاه لگن بعدی قرار دهید. سپس چند مرتبه با فشار زیاد تلمبه را در جهت بالا به پایین حرکت دهید. سپس هر دو دهانه چاه ها را باز کنید و آب زیادی را به داخل آن بریزید. با تکرار چند مرتبه این کار برای هر دو لگن سینک می توانید به طور کامل گرفتگی سینک ظرفشویی دوقلو را باز کنید.

سخن آخر

اگر هیچ یک از روش های بالا موثر نبود، برای باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی دوقلو و یک قلو و غیره کافیست با تیم لوله بازکنی سهامی تماس بگیرید. لوله بازکن های ما در کوتاه ترین زمان به محل اعزام شده و با فنرزنی لوله فاضلاب بدون کثیف کاری هرگونه گرفتگی را در سینک آشپزخانه برطرف می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام من از سرکه و جوش شیرین استفاده کردم عالیه بهتون توصیه میکنم این ترکیب رو استفاده کنین

  پاسخ
 • من همیشه از تلمبه دستی استفاده میکنم خیلی زود گرفتگی سینک باز میشه. حتما باید چاه یکی از سینک ها رو محکم ببندید تا هوا ازش خارج نشه

  پاسخ
 • سینک دوقلو ظرفشویی رو میشه با جوش شیرین باز کرد یا اول باید گرفتگی های سیفون تخلیه بشن؟

  پاسخ
  • اگر سیفون دچار گرفتگی است بهتر اینه ابتدا سیفون رو باز کنید و شستشو دهید. در غیر این صورت اگر سیفون گرفتگی جزئی دارد می تونین از جوش شیرین استفاده کنین

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید