علت صدای قل قل فاضلاب

علت صدای قل قل فاضلاب و نحوه رفع آن

صدای قل قل فاضلاب یکی از صداهای عجیبی است که در برخی از مواقع ممکن است به گوش برسد. این صدا در سینک ظرفشویی، چاهک حمام، چاه فاضلاب حیاط و سایر بخش های ساختمان ایجاد شده و با بالا زدن فاضلاب نیز ممکن است همراه باشد. در ادامه علت صدای قل قل لوله فاضلاب و سینک ظرفشویی و نحوه رفع آن را بررسی خواهیم کرد. با شرکت لوله بازکنی تهران سهامی همراه باشید.

علت صدای قل قل فاضلاب چیست؟

هر یک از صداهایی که از چاه های فاضلاب به گوش میرسد معنا و مفهوم خاصی هستند. اگر صدایی شبیه به قل قل در زمان ریختن آب به چاه و سینک به گوش میرسد، نشان دهنده گرفتگی لوله است. البته این صدا نشان می دهد که لوله فاضلاب به مرور در حال گرفتگی است و باید برای رفع آن به دنبال راه چاره باشید. این صدا نوعی زنگ خطر و علامت هشدار است تا با عکس العمل به موقع از مشکلات گرفتگی سینک ظرفشویی و حمام و غیره جلوگیری کنید.
با تجمع لایه های چربی در لوله های فاضلاب آشپزخانه و حمام و ورود مصالح و غیره به چاه حیاط آب به سختی از لوله ها پایین میرود. به همین دلیل کم بودن فضا برای پایین رفتن آب این صدا ایجاد میشود.

نحوه رفع صدای قل قل فاضلاب

همان طور که اشاره کردیم، این صدا نشان دهنده این است که به زودی چاه دچار گرفتگی میشود. در نتیجه با استفاده از محلول و ابزارهای مختلف باید مانع از این کار شد. برای رفع این صدا می توانید از روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب استفاده کنید:

از ترکیب جوش شیرین و سرکه استفاده کنید

یکی از بهترین ترکیب ها برای از بین بردن لایه های چربی رسوب شده در جداره های لوله ها، جوش شیرین و سرکه است. در لوله ای که صدای قل قل می دهد حدود نصف فنجان جوش شیرین بریزید. سپس حدود 15 تا 20 دقیقه صبر کنید و یک فنجان سرکه داخل چاه بریزید. نیم ساعت صبر کنید تا لایه های چربی با این ترکیب کاملا ذوب و از لوله جدا شود. در نهایت یک سطل آب داغ با فشار داخل لوله بریزید.
چندین مرتبه این کار را انجام دهید تا تمام رسوب های لوله از بین برود. سپس بررسی کنید که آیا هنوز صدای قل قل از لوله فاضلاب به گوش میرسد یا خیر؟

نحوه ساخت قرص جرم گیر توالت با جوش شیرین

نحوه رفع صدای قل قل چاه فاضلاب

استفاده از جوش شیرین، نمک، سرکه

یکی دیگر از راه حل ها برای از بین بردن صدای قل قل فاضلاب، استفاده از ترکیب نمک، جوش شیرین و سرکه است. مقدار مساوی نمک و جوش شیرین را در داخل لوله بریزید و حدود 15 دقیقه صبر کنید. سپس دو برابر مقدار قبل سرکه داخل لوله بریزید تا لایه های چربی از بین بروند. در نهایت با آب داغ مسیر عبور فاضلاب در لوله را کاملا شستشو دهید. این ترکیب برای باز کردن لوله حمام نیز کاربرد دارد.

صفر تا صد باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین

شستشوی لوله با آب داغ

ساده ترین کاری که می توانید بعد از شنیدن صدای قل قل در چاه فاضلاب انجام دهید، ریختن مقدار زیاد آب داغ است. آب داغ لایه های رسوب جداره لوله را از بین میبرد و از گرفتگی آن جلوگیری می کند. البته این روش به تنهایی در اغلب مواقع نمی تواند مشکل را حل کند. علاوه براین، ریختن آب داغ به مقدار زیاد و مداوم در لوله ها باعث باز شدن چسب آنها شده و به لوله نیز آسیب وارد می کند.

باز کردن لوله با فنر دستی

اگر به دنبال ابزار برای باز کردن گرفتگی لوله و از بین بردن صدای قل قل آن هستید، فنر دستی یکی از انتخاب های ایده آل است. فنر را آهسته تا زمانیکه به گرفتگی ها برخورد می کند در داخل لوله به جلو هدایت کنید. سپس با کمی حرکت دورانی شرایط را برای اتصال گرفتگی ها به سر فنر فراهم کنید. در نهایت فنر را به بیرون بکشید. پندین مرتبه این کار را انجام دهید تا گرفتگی ها باز شود.

آموزش کار با فنر دستی لوله بازکنی

استفاده از تلمبه دستی

از قدیمی ترین و آسان ترین روش ها استفاده از تلمبه های پلاستیکی می باشد. کافیست دهانه این تلمبه ها را روی چاه قرار دهید و چند مرتبه با سرعت زیاد آن را حرکت دهید. با انجام اینکار هوا با فشار زیاد وارد لوله ها شده و منجر به حرکت مواد تجمع یافته خواهد شد. پس از باز شدن گرفتگی ها با این روش حتما آب گرم با فشار زیاد وارد لوله ها کنید.

باز کردن سیفون سینک ظرفشویی

اگر سینک ظرفشویی صدای قل قل دارد، بهترین کار باز کردن سیفون زیر آن است. سیفون زیر سینک به مرور دچار گرفتگی شده و لجن زیادی در آن تشکیل می شود. اتصالات سیفون را آهسته باز کنید و تمام قطعات آن را در ظرف حاوی آب گرم و مواد شوینده قرار دهید. بعد از شستشوی لوله ها مجدد آنها را نصب کنید.
علاوه بر روش های فوق می توانید از محلول های لوله بازکنی و مواد شوینده نیز برای از بین بردن این صدا استفاده کنید.

آموزش نحوه باز کردن لوله فاضلاب با اسید

از بین بردن صدای قل قل سینک ظرفشویی

رفع صدای قل قل فاضلاب با فنر زنی

اگر با هیچ یک از راهکارهای بالا این صدا برطرف نشد، بهترین کار استفاده از فنربرقی است. لوله بازکنی با فنر بسیاری از گرفتگی های داخل لوله ها را خارج می کند. شرکت لوله بازکنی سهامی در تمام مناطق شمال، جنوب، شرق و غرب تهران با فنرهای فولادی بسیار قوی با طول بلند در کوتاه ترین زمان و بدون کثیف کاری آماده ارائه خدمات است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از راه های ارتباطی پایین صفحه استفاده کنید.

به ما امتیاز بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید