علت ترک خوردن کاسه توالت

علت ترک خوردن کاسه توالت ایرانی و فرنگی+ روش ترمیم و پیشگیری

ترک خوردن کاسه توالت ایرانی و فرنگی اگر جدی گرفته نشود، در نهایت با مشکلاتی از قبیل شکستگی کاسه توالت و نشت آب مواجه خواهید شد. به همین دلیل هرگونه ترک های ریز و درشت و حتی نامرئی باید در زمان مناسب تشخیص داده شده و ترمیم آن انجام شود. برای بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که علت ترک خوردن کاسه توالت چیست و چرا حتی مدل های باکیفیت ترک میخورند؟ آیا روش پیشگیری وجود دارد؟ آیا می توان ترک و شکستگی کاسه توالت را ترمیم کرد؟ چسب ترمیم ترک کاسه توالت چیست و چطور می توان از آن استفاده کرد؟ اگر برای شما نیز این سوالات وجود دارد، در ادامه با شرکت لوله بازکنی تهران سهامی همراه باشید. 😉

علت ترک خوردن کاسه توالت فرنگی

کاسه توالت فرنگی با توجه به مدل و روکار و توکار آن ساختار متفاوتی دارد که از متریال های چینی و سرامیکی تولید میشوند. به دلایل مختلف حتی محصولات معتبرترین برندها نیز به مرور زمان ممکن است دچار ترک و شکستگی شوند که تا حد زیادی به دلیل استفاده نادرست است. از مهم ترین دلایل ترک خوردن کاسه توالت فرنگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از آب داغ

چینی و سرامیک در برابر نوسانات دمایی تا حد زیادی مقاومت دارند، اما اگر تغییر دما ناگهانی و بیش از اندازه باشد، ترک میخورند. این مساله در زمان گرفتگی چاه توالت با دستمال کاغذی و غیره به وفور رخ می دهد. چون برای باز کردن گرفتگی مقدار زیادی اب داغ داخل کاسه توالت ریخته میشود. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید آب بیش از اندازه داغ روی کاسه توالت بریزید، در غیر این صورت ترک های بسیار ریز ایجاد شده و به مرور بزرگ تر میشوند و باعث شکستگی سطح می گردند.

ترک خوردن کاسه توالت بی کیفیت

کیفیت پایین نیز می تواند علت ترک خوردن کاسه توالت فرنگی باشد. نوع متریال و نحوه تولید از مواردی هستند که میزان استحکام و مقاومت توالت های چینی و سرامیکی را تعیین می کند. برخی از کاسه های توالت موجود در بازار کیفیت بسیار پایینی داشته و با قیمت های ارزان ارائه میشوند. متاسفانه در زمان کوتاه ترک روی بخش های مختلف آنها ایجاد شده و حتی باعث شکستگی کامل کاسه توالت می شوند.

علت ترک خوردن کاسه توالت فرنگی

ابعاد غیر استاندارد کاسه توالت

توالت های فرنگی در ابعاد متنوعی تولید میشوند و در زمان خرید باید بر اساس شرایط محیط آنها را انتخاب کرد. استفاده از کاسه های توالت بیش از اندازه بزرگ برای محیط های کوچک آنها را در معرض برخورد زیاد درب قرار می دهد. علاوه براین ممکن است فاصله از دیوار نیز استاندارد نباشد و با فشار کاسه در جای خود قرار گرفته بگیرد. فشارهای وارد شده به مرور روی بخش های مختلف کاسه توالت فرنگی ترک ایجاد می کنند.

نصب غیر استاندارد کاسه توالت

مساله بسیار مهمی که بسیاری از افراد به آن توجه ندارند، نصب توالت فرنگی و استانداردهای مهم در آن است. در زمان نصب حتما باید سطح زیرین صاف باشد. در غیر این صورت کاسه توالت کمی به جلو یا عقب انحراف خواهد داشت. این انحراف به مرور باعث میشود فشار زیادی به کاسه توالت وارد شود و قطعا منجر به ترک خواهد شد.

برخورد ضربه به کاسه توالت

تمام وسایل چینی و سرامیک دارای استحکام محدودی هستند و در اثر ضربه دچار شکستگی میشوند. ترک خوردن کاسه توالت به دلیل برخورد ضربه شدید یکی از مشکلات رایج است که مخصوصا در زمان بازسازی ساختمان ها رخ می دهد. در زمان خرید و حمل کاسه توالت تا محل نصب نیز ممکن است به آن ضربه وارد شود.
در زمان شستشو و تمیز کردن داخل کاسه توالت فرنگی برخی از افراد برس را با شدت به دیواره های آن میزنند. همین ضربه های کوچک و مداوم به مرور می توانند علت ترک خوردن کاسه توالت فرنگی باشند.

برخورد اشیای نوک تیز

چینی و سرامیک مقاومت محدودی دارند و اشیای نوک تیز اگر با شدت به آنها برخورد داشته باشند باعث ترک خوردگی میشوند. ترک های بسیار ریزی که در این شرایط رخ می دهند اگر جدی گرفته نشوند به مرور بزرگ تر خواهند شد.

علت ترک خوردن کاسه توالت ایرانی

کاسه توالت ایرانی نسبت به مدل های فرنگی بیشتر در معرض ترک قرار دارد. چون روی زمین قرار گرفته و احتمال برخورد ضربه در آنها بیشتر است. مهم ترین علت ترک خوردن کاسه توالت ایرانی عبارتند از:

برخورد اشیای نوک تیز با کاسه توالت

در محیط هایی که افراد با کفش های بیرون وارد سرویس بهداشتی میشوند، کاسه توالت زودتر دچار ترک و شکستگی میشود. چون در کف کفش ها ممکن است تکه های کوچک سنگ ریزه وجود داشته باشد. این سنگ ها با فشار وزن به سطح کاسه توالت برخورد نموده و باعث خراشیدگی و ترک میشوند.

درزهای اطراف کاسه توالت

اگر دقت کرده باشید در برخی از سرویس های بهداشتی اطراف کاسه توالت درزهای جزئی مشاهده میشود. این درزها به دلیل نصب اشتباه است و در اغلب مواقع جدی گرفته نمیشوند. همین درزها باعث میشود در زمان انبساط و انقباض و نوسانات دمایی به جداره های کاسه توالت فشار زیادی وارد شود. فشار زیاد به کاسه توالت در نهایت منجر به ترک خوردن آن خواهد شد.

شیب غیر استاندارد کاسه توالت ایرانی

در نصب توالت ایرانی باید سطح زیرین کاملا صاف بوده و شیب در آن وجود نداشته باشد. اگر به این مساله در زمان نصب دقت نشود، در زمان قرار گرفتن افراد روی کاسه به بخش هایی از آن فشار وارد شده و این عدم توازن باعث ترک و شکستن کاسه توالت ایرانی میشود.
علاوه بر این دو مورد، کاسه های توالت ایرانی به دلایل زیر نیز ترک میخورند:

 • ریختن آب داغ روی کاسه توالت
 • برخورد ضربه های شدید به کاسه توالت
 • کیفیت پایین کاسه توالت
 • غیر استاندارد بودن ابعاد کاسه توالت

روش شناسایی ترک کاسه توالت

شناسایی ترک کاسه توالت نیاز به مهارت و دقت بسیار بالایی دارد. یکی از بهترین راه ها استفاده از نور چراغ قوه برای بررسی کامل تمام قسمت های کاسه توالت است. در این مرحله ترک های ریز و درشت را می توان شناسایی کرد. اما ترک های نامرئی متاسفانه قابل شناسایی نمی باشند. تنها راهکار بررسی مدارم کاسه توالت و ترمیم ترک آن در زمان مناسب است.
علاوه براین، اگر کاسه توالت نشتی دارد، محل آن را با دقت بررسی کنید. اگر مشکل از چسب اطراف کاسه توالت فرنگی نباشد، بدون شک در داخل آن ترک هایی ایجاد شده و به همین دلیل آب به بیرون نفوذ می کند.

نحوه ترمیم ترک کاسه توالت

بعد از شناسایی محل ترک خوردگی کاسه توالت ایرانی و فرنگی، بهترین کار ترمیم آن است. در غیر این صورت به مرور ترک ها بزرگ شده و باعث شکستگی میشوند. استفاده از چسب ترمیم ترک کاسه توالت راهکار بسیار مناسبی است که بدون نیاز به تخصص بالا می توان ترک ها را با آن ترمیم کرد. روش ترمیم ترک کاسه توالت به صورت زیر است:

 • محل دقیق ترک را شناسایی کنید.
 • هرگونه نم و رطوبت در محل ترک را خشک کنید.
 • چسب اپوکسی را روی سطح ترک قرار داده و با کاردک کاملا آن را پخش کنید. این مرحله را با سرعت انجام دهید چون این چسب ها در کمتر از 30 دقیقه خشک میشوند.
 • بعد از خشک شدن چسب، با سمباده نرم روی چسب بکشید تا بخش های اضافه و برآمدگی های روی آن از بین برود.

روش ترمیم ترک کاسه توالت

روش پیشگیری از ترک خوردن کاسه توالت چینی و سرامیکی

برای پیشگیری از ترک خوردن کاسه توالت فرنگی و ایرانی روش های زیادی وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • در زمان خرید به کیفیت محصول مورد نظر توجه داشته باشید.
 • ابعاد کاسه توالت را متناسب با محیط نصب انتخاب کنید
 • در زمان نصب کاسه توالت سطح زیرین را کاملا صاف کنید
 • در زمان تعمیر و سرویس توالت فرنگی از برخورد اشیا به بدنه کاسه خودداری کنید
 • درزهای اطراف کاسه توالت را با مواد مخصوص پر کنید
 • در زمان شستشوی سرویس بهداشتی از ریختن آب بیش از اندازه داغ داخل کاسه توالت خودداری کنید
 • از دمپایی مخصوص برای سرویس بهداشتی استفاده کنید
 • هرگونه نشتی آب از کاسه توالت را جدی بگیرید و با چسب ترمیم را در زمان مناسب انجام دهید
به ما امتیاز بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید