باز کردن گرفتگی روشویی

10 روش باز کردن گرفتگی روشویی (علت جمع شدن آب در روشویی)

گرفتگی روشویی و جمع شدن آب در سینک صحنه خوشایندی نیست و متاسفانه در اغلب مواقع با آن مواجه هستیم. دلایل زیادی برای جمع شدن آب در روشویی وجود دارد که با اطلاع از آنها می توان تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری کرد. علاوه براین، با چند روش ساده می توان گرفتگی لوله سینک روشویی را براحتی باز کرد. در ادامه شرکت لوله بازکنی تهران سهامی روش های کاربردی و ساده برای رفع گرفتگی لوله روشویی را ارائه می دهد.

علت جمع شدن آب در روشویی

در تمام منازل چندین مرتبه هر فرد از روشویی استفاده می کند و به همین دلیل مقدار زیادی مواد صابونی، چربی، مو و موارد مشابه وارد لوله آن می شود. چند دلیل اصلی برای جمع شدن آب در روشویی و گرفتگی لوله آن وجود دارد که عبارتند از:

 • ایجاد جرم زیاد در جداره های لوله به دلیل ورود مواد صابونی
 • تجمع مقدار زیاد مو در لوله و سیفون روشویی
 • تجمع مواد آرایشی و بهداشتی در لوله
 • گرفتگی لوله فاضلاب متصل به سیفون
 • پر شدن چاه فاضلاب ساختمان (در صورت متصل نبودن به فاضلاب شهری)

در نتیجه می توان گفت اصلی ترین دلیلی که باعث گرفتگی لوله سینک روشویی می شود، جرم زیاد تشکیل شده در جداره های لوله و سیفون است.

روش رفع گرفتگی روشویی

در اغلب مواقع سینک روشویی را بدون نیاز به ابزار و دستگاه می توان براحتی باز کرد. چند روش کاربردی که می توانید در این شرایط استفاده کنید عبارتند از:

1- باز کردن روشویی با آب داغ

مواد روغنی و صابونی در تماس با آب داغ ذوب میشوند و به همین دلیل می توان از این روش برای باز کردن لوله های فاضلاب روشویی استفاده کرد. چند مرتبه آب داغ را در داخل سینک روشویی بریزید و صبر کنید تا آب به طور کامل از چاه پایین برود. مجدد آب داغ را داخل لوله روشویی بریزید و این کار را چند مرتبه تکرار کنید.
توجه داشته باشید که آب داغ نباید مستقیم روی کاسه روشویی بریزید، چون کاسه های سرامیکی در اثر حرارت زیاد ترک میخورند.

2- رفع گرفتگی روشویی با جوش شیرین

یکی از قدرتمندترین مواد برای باز کردن جرم های صابونی و روغنی جداره لوله روشویی، جوش شیرین است. جوش شیرین در اثر تماس با آب واکنش برقرار کرده و گرمای زیادی تولید می کند. این گرما باعث ذوب شدن جرم های روغنی میشود. یک فنجان جوش شیرین را داخل لوله روشویی بریزید و بعد از نیم ساعت آب داغ را وارد لوله ها کنید.

این روش در واقع لایروبی چاه با جوش شیرین است و به همین دلیل تاثیر زیادی بر باز شدن گرفتگی های لوله دارد.

رفع گرفتگی روشویی با جوش شیرین

3- جوش شیرین و سرکه را فراموش نکنید!

از دیگر ترکیب های فوق العاده قدرتمند که بسیاری از گرفتگی های لوله روشویی را باز می کند، جوش شیرین و سرکه است. برای استفاده از این ترکیب ابتدا یک فنجان جوش شیرین را داخل لوله بریزید. سپس دو فنجان سرکه را داخل لوله بریزید و حدود نیم تا یک ساعت صبر کنید. در نهایت آب را با فشار زیاد وارد لوله روشویی کنید.
اگر جرم های داخل لوله زیاد باشد با یک مرتبه انجام این کار نمی توان گرفتگی ها را باز کرد. به همین دلیل بهتر است چند مرتبه این روند را تکرار کنید.

4- ترکیب جادویی جوش شیرین، نمک و سرکه

برای افزایش قدرت جوش شیرین در باز کردن لایه های روغن و صابونی جداره سیفون روشویی، از نمک و سرکه می توان استفاده کرد. مقدار مساوی جوش شیرین و نمک را داخل لوله بریزید و بعد از نیم ساعت دو برابر آن سرکه را وارد لوله کنید. بعد از گذشت نیم ساعت آب داغ را وارد لوله کنید تا جرم های باز شده را کاملا شستشو دهد.

رفع گرفتگی لوله روشویی جوش شیرین، نمک و سرکه

5- تمیز کردن سیفون روشویی

زیر سینک روشویی سیفون پلاستیکی نصب است که از چند قطعه تشکیل شده است. اصلی ترین گرفتگی روشویی تجمع مقدار زیاد مو، مواد صابونی و غیره در لوله U شکل با همان شترگلویی سیفون است. اتصالات سیفون به سینک را باز و سپس قطعات آن را از هم جدا و داخل تشت بگذارید. سپس آب داغ و مواد شوینده داخل تشت بریزید و لوله ها را کاملا شستشو دهید. این کار نه تنها باعث باز شدن گرفتگی روشویی می شود، بلکه تاثیر زیادی بر رفع بوی بد فاضلاب نیز دارد.
پیشنهاد می کنیم هر چند ماه یک مرتبه سیفون روشویی را باز کنید و کاملا لوله های آن را تمیز کنید. این کار به زمان زیادی نیاز ندارد، اما تاثیر چشمگیری بر جمع نشدن آب در روشویی دارد.

6- محلول لوله بازکنی استفاده کنید

برخی از محلول های لوله بازکنی خاصیت قلیایی دارند و به لوله ها آسیب کمی وارد می کنند. با ریختن مقدار کمی از این محلول در روشویی می توانید جرم و گرفتگی های داخل لوله های فاضلاب روشویی را تمیز کنید. محلول های اسیدی به لوله ها آسیب زیادی وارد می کنند و خطرناک هستند و بهتر است از این محلول ها استفاده نکنید.

آموزش باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین

7- محلول آنزیمی برای جرم گیری لوله روشویی

همان طور که اشاره شد، اصلی ترین دلیل جمع شدن آب در روشویی، تجمع مقدار زیاد مو در لوله زیر سینک است. برای حل این مشکل کافیست مقدار کمی محلول های آنزیمی را داخل لوله بریزید. با ریختن این محلول در لوله نوعی تصفیه بیولوژیکی رخ می دهد و مواد آلی و موها توسط باکتری و آنزیم های موجود در محلول تجزیه می شوند. بر روی بسته بندی محلول ها نحوه استفاده از آنها شرح داده شده و حتما مطالعه کنید.

8- باز کردن لوله روشویی با قلاب فلزی

برای بیرون کشیدن مو و مواد روغنی تجمع یافته در داخل لوله فاضلاب روشویی می توانید از قلاب فلزی استفاده کنید. اگر میله فلزی در دسترس ندارید، یک چوب لباسی را کاملا باز کنید. سپس یک سر آن را کمی خمیده کنید تا شبیه به قلاب شود. قلاب را وارد لوله کنید و گرفتگی ها را به بیرون بکشید.

باز کردن لوله روشویی با قلاب فلزی

9- از تلمبه دستی استفاده کنید

دهانه تلمبه دستی را روی لوله روشویی قرار دهید. شیر آب را باز کنید تا آب در کف آن جمع شود و تلمبه کاملا به روشویی متصل شده و هوا به داخل وارد نشود. سپس تلمبه را چند مرتبه به بالا و پایین حرکت دهید و با فشار زیاد از روی دهانه لوله جدا کنید. این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا گرفتگی کاملا باز شود و در نهایت آب گرم را وارد لوله ها کنید.

10- باز کردن لوله فاضلاب روشویی با فنر برقی

همیشه مشکل گرفتگی روشویی به سیفون مرتبط نیست و ممکن است لوله فاضلاب دچار اشکال شده باشد. در این شرایط بهترین راهکار استفاده از فنر برقی است. کافیست با ما در شرکت لوله باز کنی سهامی تماس بگیرید تا لوله بازکن با دستگاه جدید و بروز به محل اعزام شود. بدون کثیف کاری و در کوتاه ترین زمان گرفتگی های لوله روشویی باز شده و دیگر با جمع شدن آب در روشویی کلافه و خسته نخواهید شد.

به ما امتیاز بدید

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام جوش شیرین داخل لوله روشویی ریختم اما باز نشد. تنها راه بنظرتون باز کردن سیفون و تمیز کردن لوله هاست یا با لوله بازکن باید تماس بگیرم؟

  پاسخ
  • سلام اگر مدت زیادی هست که سیفون تمیز نشده باید لوله ها رو باز کنید و شستشو دهید. اگر مشکل برطرف نشد بهتر است لوله بازکن وضعیت لوله فاضلاب متصل به روشویی را بررسی و در صورت نیاز از فنر استفاده کند

   پاسخ
 • سلام با اینکه همیشه بعد از استفاده از روشویی آب گرم داغ لوله میریزیم اما زود به زود میگیره. مشکل از چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • سلام پیشنهاد می کنیم ابتدا سیفون زیر سینک روشویی را باز کنید و کاملا شستشو دهید. چون قطعات سیفون به مرور جرم زیادی میگیرن

   پاسخ
 • دوستانی که با این مشکل زیاد مواجه میشن، پیشنهاد میکنم هر ماه یک قاشق جوش شیرین داخل سیفون روشویی بریزید. این روش به شدت برای جرم گیری موثره و نمیزاره مدام روشویی بگیره

  پاسخ
 • سلام با اینکه سیفون رو باز کردم و کاملا شستشو دادم اما آب سخت از سینک پایین میره. مشکل از چی میتونه باشه؟

  پاسخ
 • بهرام زاده
  آوریل 17, 2024 9:44 ق.ظ

  درود. با اینکه سیفون روشویی رو تازه تعویض کردیم، اما آب به سختی پایین میره. چه دلیلی وجود داره؟

  پاسخ
  • درود بر شما. این احتمال وجود داره که لوله فاضلاب که سیفون به آن متصل است دچار گرفتگی شده باشد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید