رفع صابونی شدن چاه فاضلاب

آموزش نحوه رفع صابونی شدن چاه فاضلاب (دلایل و نشانه های صابونی شدن چاه)

صابونی شدن چاه فاضلاب پدیده عجیب و دور از انتظاری نیست و در اغلب چاه های فاضلاب این مشکل وجود دارد. چون در طول روز مقدار زیادی روغن، مواد شوینده و چربی وارد چاه فاضلاب شده و در نهایت به لایه های جرم و رسوب تبدیل می شود. لایه های صابونی در لوله فاضلاب مشکلات متعددی از قبیل بوی بد چاه و بالا زدن آب را از چاه ها را به همراه دارد. شرکت لوله بازکنی در تهران سهامی در ادامه این پدیده را به طور کامل بررسی و نحوه رفع، دلایل، نشانه ها و راه های جلوگیری از آن را ارائه خواهد داد.

صابونی شده چاه فاضلاب چیست؟

صابون جامد در حالت طبیعی سطح سُر دارد و آب در آن نفوذ نمی کند. حال تصور کنید در جداره لوله های فاضلاب جرم هایی با این ساختار ایجاد شده باشد. صابونی شدن فاضلاب به پدیده ای گفته می شود که در آن لایه های چربی و مواد شوینده در جداره لوله و کف چاه تشکیل شده و مانع از حرکت فاضلاب می شوند. این جرم ها اگر ضخامت بالایی داشته باشند، مانند سد در برابر عبور فاضلاب عمل می کنند. علاوه براین، جداره و کف چاه های جذبی را مسدود کرده و مانع از نفوذ فاضلاب به دیواره های چاه می شوند.

صابونی شده چاه فاضلاب چیست

صابونی شدن سپتیک تانک

این پدیده نه تنها در لوله های فاضلاب قدیمی، بلکه در ساختمان های جدید نیز به وفور رخ می دهد. در سپتیک تانک فاضلاب خانگی نیز پدیده صابونی شدن وجود دارد. با توجه به اینکه بدنه سپتیک تانک ها اغلب پلی اتیلن است، لذا لایه های روغن و صابون در جداره داخلی و کف آن انباشته می شود. این لایه ها به شدت ظرفیت سپتیک را کاهش داده و در نهایت به بوی بد آن منجر می شود.

علت صابونی شدن فاضلاب چیست؟

اغلب افراد با این پدیده و علت بوجود آمدن آن آشنایی ندارند. این در حالیست که استفاده اشتباه از چاه های فاضلاب اصلی ترین دلیل صابونی شدن آن است. چند علت مهم برای صابونی شدن لوله فاضلاب وجود دارد که عبارتند از:

ورود روغن به لوله فاضلاب

در بسیاری از آشپزخانه ها، رستوران ها و محیط های کاری مانند کارواش و تعمیرگاه خودرو روزانه مقدار زیادی روغن و چربی وارد چاه های فاضلاب می شود. روغن براحتی از چاه فاضلاب پایین می رود، اما نتیجه آن با گذشت زمان مشخص خواهد شد. این چربی ها بعد از ورود به لوله های فاضلاب سرد شده و به جداره داخلی متصل شده و به جرم تبدیل می شوند.

صابونی شده فاضلاب

مواد شوینده قوی

عامل مهم بعدی مواد شوینده قوی است که برای شستشوی لباس، ظروف، خودرو و غیره استفاده می شود. علاوه براین، مواد صابونی استفاده شده در حمام و سرویس بهداشتی نیز بعد از ورود به چاه فاضلاب در تشکیل لایه های جرم موثر هستند.

کیفیت پایین لوله های فاضلاب

در ساختمان های جدید و قدیمی ممکن است لوله های بی کیفیت چدنی و پلاستیکی استفاده شده باشد. این لوله ها مواد صابونی و چربی را به سرعت به خود جذب کرده و رسوب می گیرند.

ورود مواد غذایی به لوله فاضلاب

متاسفانه هنوز افرادی هستند که تکه های باقی مانده مواد غذایی را در چاه فاضلاب تخلیه می کنند! تکه های گوشت، برنج، میوه و سبزیجات و موارد مشابه بعد از ورود به لوله فاضلاب فاسد شده و به مرور به جداره و کف چاه متصل می شوند.

نشانه های صابونی شدن چاه فاضلاب

سوال بسیار مهم این است که چطور متوجه شویم که لوله و چاه فاضلاب صابونی شده است؟ بدون شک به داخل لوله های فاضلاب دسترسی نداریم و باید به دنبال نشانه ها باشیم. مهم ترین علائم و نشانه های صابونی شدن لوله فاضلاب عبارتند از:

پر شدن سریع چاه

با توجه به اینکه لایه های صابونی به مرور ضخامت زیادی پیدا می کنند، در نتیجه می توانند ظرفیت چاه را کاهش دهند. چاه های فاضلاب دارای ظرفیت مشخصی هستند و این لایه ها اگر بیش از اندازه ضخیم شوند باعث پر شدن زودهنگام چاه می شوند.

بوی بد چاه

یکی از مهم ترین نشانه های پدیده صابونی شدن چاه، بوی بد آن است. مواد روغنی در جداره و کف چاه فاسد شده و گاز سپتیک زیادی تولید می کنند. اگر با مشکل بوی بد چاه فاضلاب مواجه شده اید، احتمال صابونی شدن آن وجود دارد.

بالا زدن آب از چاه

ساختمان هایی که به فاضلاب شهری متصل هستند، اگر لوله های فاضلاب آنها دچار گرفتگی نشده اما آب از آن بالا می زند، یکی از دلایل آن صابونی شدن لوله ها است. بعد از رخ دادن این پدیده آب از کفشورها، چاه دستشویی و غیره بالا می زند.

علت بالا زدن چاه فاضلاب چیست؟

بالا زدن چاه

پایین رفتن آهسته آب از چاه

از دیگر نشانه های این پدیده، پایین رفتن بسیار آهسته آب از چاه است. البته پایین رفتن آهسته آب از چاه دلایل دیگری نیز می تواند داشته باشد که یکی از آنها صابونی شدن است.

صدای قل قل فاضلاب

به دلیل لایه های زیادی که در جداره، دهانه لوله های فاضلاب تشکیل می شود، فضای کمی برای عبور آب از آن وجود دارد. در نتیجه آب برای پایین رفتن فضای کمی خواهد داشت. صدای قل قل چاه فاضلاب به دلایل مختلفی رخ می دهد و یکی از آنها لایه های صابون در جداره لوله ها است.

راه های رفع صابونی شدن چاه فاضلاب

اگر به هر دلیل لایه های صابونی در جداره لوله و کف چاه تشکیل شد، نگران نباشید! چون براحتی می توان این مساله را حل کرد. راه های رفع صابونی شدن چاه فاضلاب عبارتند از:

لایروبی چاه با دستگاه

یکی از بهترین و حرفه ای ترین کارهایی که در این شرایط می توان انجام داد لایروبی چاه است. این اقدامات توسط افراد باتجربه انجام می شود. نیروهای انسانی برای حل این مساله باید وارد کانال فاضلاب یا چاه و سپتیک شوند و با ابزار جداره و کف را تمیز کنند. بعد از جدا کردن لایه های جرم چاه شستشو داده می شود.

رفع صابونی شده چاه فاضلاب با لایروبی

لایروبی چاه با جوش شیرین

برای تمیز کردن لایه های صابونی در لوله فاضلاب ساختمان ها می توان از جوش شیرین استفاده کرد. لایروبی چاه با جوش شیرین بهتر است هر ماه انجام شود، چون این روش قادر به تمیز کردن لایه های ضخیم نیست. برای بالا بردن قدرت جوش شیرین، بهتر است همزمان از سرکه نیز استفاده شود. ترکیب سرکه و جوش شیرین تاثیر بالاتری در تمیز کردن جرم ها دارد.

تمیز کردن چاه با جرم گیر

مواد جرم گیر برای تمیز کردن لایه های روغنی با ضخامت کم کاربرد دارند. به همین دلیل بهتر است در طول سال از این مواد استفاده شود تا به مرور جرم ها را تمیز کند. در غیر این صورت این روش کاربرد نخواهد داشت.

شستشوی چاه و لوله فاضلاب با آب جوش

آب جوش برای تمیز کردم سپتیک تانک ها و چاه های جذبی مناسب است و می تواند جرم ها را ذوب کند. اما پیشنهاد می کنیم بیش از اندازه این روش را برای لوله های پلاستیکی به کار نبرید. چون به مرور چسب لوله ها باز شده و باعث نشت آب می شود.

راه های پیشگیری از صابونی شدن چاه فاضلاب

  • با چند راهکار ساده می توان از جرم گرفتن لوله فاضلاب و صابونی شدن آن پیشگیری کرد که عبارتند از:
  • از ریختن روغن باقی مانده از سرخ کردن مواد غذایی و غیره به چاه فاضلاب جلوگیری کنید.
  • در رستورانها و آشپزخانه های بزرگ از تجهیزات چربی گیر استفاده شود.
  • تا حد امکان فاضلاب کارواش و تعمیرگاه های خودرو بدون تصفیه به چاه فاضلاب نباید وارد شوند.
  • در دهانه چاه فاضلاب، سینک ظرفشویی و کفشور و چاهک حمام درپوش نصب شود. درپوش مانع از ورود تکه های باقی مانده مواد غذایی و پرز و مو و غیره به چاه می شود.
  • به صورت دوره ای در لوله های فاضلاب جوش شیرین و سرکه بریزید.
  • به محض ورود روغن در چاه فاضلاب آب داغ را با فشار وارد چاه کنید.
  • در مرحله لوله کشی ساختمان از لوله های pvc و پلیکا با کیفیت استفاده شود.
  • به صورت دوره ای نسبت به تخلیه چاه و لایروبی سپتیک تانک اقدام کنید.

جمع بندی

صابونی شدن چاه فاضلاب به دلیل ورود مقدار زیاد روغن، چوبی و مواد شوینده به چاه رخ می دهد. بعد از رخ دادن این پدیده بوی بسیار بدی از چاه منتشر شده و چاه ها زود پر می شوند. با لایروبی به موقع چاه می توان این مشکل را حل کرد. شرکت سهامی با سالها تجربه در این حوزه آماده ارائه خدمات لایروبی با دستگاه در تهران است و این خدمات را تضمینی و شبانه روزی ارائه می دهد.

به ما امتیاز بدید

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید